Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie czas zacząć!

W końcu są!!! W bierzwnickich lasach masowo pojawiły się borowiki, podgrzybki, maślaki, czy koźlarze.

Kilka dni temu powitaliśmy astronomiczną jesień – za oknami widać już liście zmieniające barwy. Chłodne poranki, dni z temperaturą odbiegającą od letnich upałów, poranne mgły i ostatnie długo wyczekiwane opady deszczu sprawiły, że ściółka leśna jest wilgotna. Wystarczyło więc kilka cieplejszych nocy, aby w bierzwnickich lasach masowo pojawiły się borowiki, czyli tzw. prawdziwki (Boletus edulis), podgrzybki brunatne (Xerocomus badius), czy maślaki zwyczajne (Suillus luteus). Miłośnicy grzybobrania tylko czekali na taką aurę.

Wybierając się do lasu pamiętajmy jednak, aby przestrzegać zasad w nich panujących. Pojazdy pozostawiajmy tylko w miejscach oznaczonych - czyli na leśnych miejscach postoju pojazdów, oznaczonych specjalnymi tablicami. Takie miejsca w Nadleśnictwie Bierzwnik znajdziemy między innymi:

  • nad Jeziorem Bierzwnik w miejscowości Ostromęcko,
  • nad Jeziorami Kile Mile, Kołki oraz Smolary,
  • przy drodze między miejscowościami Zieleniewo i Brzeziny,
  • przy drodze miedzy miejscowościami Wygon i Zatom.

Nie zatrzymujmy samochodów na poboczu dróg leśnych i publicznych, gdyż stwarzają one zagrożenie w razie akcji ratunkowych, a kierowcy narażają się wówczas na upomnienie lub mandat. W trakcie grzybobrania zawsze przestrzegajmy 10 zasad grzybiarza.

Będąc w grupie trzymajmy się w zasięgu wzroku, szczególnie pilnujmy małe dzieci.

Psy zawsze trzymajmy na smyczy, aby nie stała się im krzywda oraz by nie stwarzały zagrożenia dla stworzeń leśnych oraz innych ludzi. A przede wszystkim - zbierajmy tylko grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne i zdatne do spożycia. Nie niszczmy grzybów niejadalnych - one są potrzebne drzewom do życia!

Sezon grzybowy uważamy za otwarty!

Zapraszamy do bierzwnickich lasów!

Tekst i zdjęcia: Piotr Skwarna