Lista aktualności
Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników
Codziennie o godzinie 9.00 i 13.00 na terenie całego kraju w Lasach Państwowych dokonuje się pomiaru wilgotności ściółki leśnej i wilgotności względnej powietrza. Między innymi na podstawie tych danych określamy tzw. Stopień Zagrożenia Pożarowego Lasu (SZPL) dla każdej strefy prognostycznej (60 stref jest na terenie Lasów Państwowych).
Każdy codziennie może sprawdzić wyniki tych pomiarów na stronie. Prosimy o rozwagę... Wszystkich, którzy wybierają się do lasu prosimy o rozwagę. Zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi wynika głównie z potrzeby zachowania bezpieczeństwa odwiedzających te tereny ludzi. Pojazdy stanowią realne zagrożenie dla tak wysuszonej ściółki… W przypadku wystąpienia pożaru lasu, auto, pomimo zakazu, pozostawione w innym miejscu niż wyznaczony parking leśny lub oznakowane miejsce postoju pojazdu może utrudniać przejazd wozów PSP.
PAMIĘTAJMY:
- o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas pobytu w lesie,
- o niepaleniu papierosów,
- o rozpalaniu ognisk i grillowania w lesie tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Jedna iskra z niedopałka papierosa, wyrzucona z pędzącego samochodu może spowodować pożar lasu na ogromną skalę.
Używanie otwartego ognia na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu też jest złym pomysłem i jest zabronione. Pamiętajmy, że używanie otwartego ognia na terenach leśnych i w odległości do 100 m od lasu jest zabronione. Podobnie traktowane jest wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Przepisy prawne zabraniają tego typu działania.
APELUJEMY do osób szukających wytchnienia w leśnej głuszy o zachowanie maksymalnej ostrożności podczas pobytu na terenach leśnych, a w razie zauważenia pożaru lasu o natychmiastowe powiadomienie Straży Pożarnej lub Służby Leśnej.
TELEFON ALARMOWY - Straż Pożarna 998 lub 112
PUNKT ALARMOWO DYSPOZYCYJNY -TELEFON 95 768 92 84 LUB 662 286 533
Tekst: Janina Sobczak
Zdjęcia: Piotr Skwarna