Lista aktualności Lista aktualności

Odnawiamy mechanicznie

W tym roku do odnowień w Nadleśnictwie Bierzwnik zaangażowano sprzęt mechaniczny. Sadzarka leśna zagościła w leśnictwie Przeczno, gdzie odnawia zręby sadzonkami sosny zwyczajnej.

Sama maszyna nie podoła jednak temu zadaniu, a czynnik ludzki odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. Obsługę agregatu (ciągnik plus sadzarka) tworzą traktorzysta i jedna osoba. Za maszyną podążają dwie osoby z zakładu usług leśnych, których zadaniem jest uzupełnianie miejsc, w których sadzarka sobie nie poradziła (pniaki, korzenie itp.) lub ewentualne poprawienie sadzonek.

W ciągu dnia, przy pomocy sadzarki udaje się posadzić około 10 000 młodych drzewek, które będą tworzyć las dla przyszłych pokoleń. Taka ilość sadzonek zajmie około 1 ha powierzchni.  Zanim to jednak nastąpi potrzebna będzie wnikliwa obserwacja, troska i pielęgnacja ze strony leśników. W ciągu roku należy przeprowadzić pielęgnacje gleby poprzez mechaniczne niszczenie chwastów, a w dalszych fazach usuwać drzewa chore i wadliwe.

Jest to proces długotrwały, ale pamiętajmy, że las odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka. Od zawsze dawał schronienie, pokarm i opał. Natomiast w słoneczne dni stanowić może najlepszą przestrzeń do rodzinnych wędrówek, uprawiania sportu czy wspólnego spędzania czasu.


Tekst: Natalia Ubych
Zdjęcia: Piotr Skwarna