Lista aktualności Lista aktualności

ROZPOCZĘCIE AKCJI BEZPOŚREDNIEJ W NADLEŚNICTWIE I TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”

Już od 13 marca 2020 roku w Nadleśnictwie Bierzwnik rozpoczęła się akcja bezpośrednich działań w ochronie przeciwpożarowej lasu.

Bezśnieżna zima z dodatnimi temperaturami i silny wiatr wysuszający trawy i runo leśne sprawiają, że zagrożenie pożarowe już od początku tegorocznej akcji jest wyższe niż zwykle.

Akcja bezpośrednia w odniesieniu do ochrony przeciwpożarowej to okres, w którym prowadzony jest szczególny monitoring zagrożenia pożarowego obszarów leśnych. W tym czasie uruchamia się punkty alarmowo dyspozycyjne, prowadzi się dyżury na wieżach obserwacyjnych, powołuje się pełnomocników Nadleśniczego ds. ochrony przeciwpożarowej lasu, którzy pełnią dyżury domowe, a także dokonuje się określania stopnia zagrożenia pożarowego lasu.

Dla leśników okres przedwiośnia to najtrudniejszy czas w ochronie przeciwpożarowej, ponieważ nie ma jeszcze roślinności zielnej, a suche trawy i inne rośliny przy silnym wietrze ekspresowo rozprzestrzeniają płomienie. Do tego dochodzi zagrożenie dla lasów jakie niosą ze sobą pożary nieużytków. Dlatego niezwykle ważne są  wspólne akcje informacyjne prowadzone przez leśników, strażaków, czy lokalne instytucje samorządowe dotyczące zagrożeń związanych z wypalaniem nieużytków i zagadnieniami związanymi z ochroną przeciwpożarową.

10 marca 2020 roku Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bierzwniku wspólnie z Nadleśnictwem Bierzwnik, Gminą Bierzwnik, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bierzwniku, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bierzwniku i Sołectwem Bierzwnik zorganizował eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.

Jury eliminacji gminnych w składzie: Marcin Mulawka, Radosław Piechota, Kamil Maślak i Piotr Skwarna, po dokonaniu oceny prac pisemnych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łasku, zakwalifikowali do eliminacji powiatowych OTWP osoby, które zajęły pierwsze 3 miejsca w poszczególnych grupach wiekowych:

I grupa wiekowa (szkoła podstawowa klasy I-VI):

1 miejsce: Bolonek Wiktor
2 miejsce: Kawecka Zofia
3 miejsca: Olejnik Jakub

II grupa wiekowa (szkoła podstawowa klasy VII-VIII):

1 miejsce: Nowak Mikołaj
2 miejsce: Kraszewski Wiktor
3 miejsce: Wiktor Serek

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na eliminacjach powiatowych w Drawnie!

Tekst: Piotr Skwarna

Zdjęcia: GOK w Bierzwniku