Lista aktualności Lista aktualności

Rysie polubiły bierzwnickie lasy

Tego największego dziko żyjącego kota w Polsce, kilka dni temu udało się spotkać miejscowym leśnikom w centralnej części Nadleśnictwa Bierzwnik.

     Lipcowe, nocne spotkanie nie było jednak pierwszą obserwacją rysia na naszym terenie. Już kilka miesięcy temu pracownik nadleśnictwa zaobserwował go przy zachodniej granicy Nadleśnictwa Bierzwnik.

     Nie wiadomo, czy w obu przypadkach był to ten sam osobnik. Pewne jest natomiast, że ostatnio obserwowany ryś, to dorodny samiec o imieniu Zenek. Skąd to wiadomo?

     W ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, działa kilka zagród aklimatyzacyjnych w okolicach Mirosławca oraz Ińska. Zagrody aklimatyzacyjne mają za zadanie stworzenie młodym osobnikom urodzonym w niewoli warunków umożliwiających przystosowanie się do życia na wolności. Wszystkie uwalniane z zagród rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. Zenek właśnie taką obrożę posiadał, co umożliwiło jego identyfikację.

     Dodatkowo udało się ustalić, że osobnik ten został wypuszczony na wolność 4 miesiące temu, a na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik przebywał już w czerwcu. Odwiedzał między innymi okolice jeziora Rokiet i Piaski w pobliżu miejscowości Wygon, po czym powędrował na teren leśnictwa Przeczno. Sam projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników najpierw do zagród adaptacyjnych i następnie wypuszczenie ich na teren dawniej przez nie zamieszkiwany. W sumie, w ramach projektu do dnia dzisiejszego uwolniono już 42 rysie.

     Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. W ciągu dnia odpoczywa w kryjówce, a nocą poluje. Preferuje lasy z dużą ilością powalonych drzew.

     Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

     Koty te polują przede wszystkim na sarny. Ich ofiarami często są też większe ptaki gniazdujące na ziemi, a także ssaki, takie jak zające, drobne drapieżniki czy gryzonie. Rysie potrafią magazynować pokarm. Resztki, których nie zjedzą obsypują i przykrywają ściółką, liśćmi lub trawą. Zainteresowanych rysim losem zachęcamy do odwiedzin strony projektu.

Tekst: Piotr Skwarna
Zdjęcia: Michał Barszczewski, Piotr Trzciński