Lista aktualności Lista aktualności

Spacer z leśnikiem z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

W sobotę, 26 marca 2022 r. miłośnicy przyrody wybrali się wspólnie z leśnikami z 429 nadleśnictw w Polsce na wyjątkowy spacer po pięknych polskich lasach.

Na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik grupa chętnych dzieci, młodzieży i dorosłych spotkała się o poranku z leśnikiem przy szkółce leśnej „Wielkie Buki”, skąd wszyscy uczestnicy przechadzki o 9.00 wyruszyli na leśne ostępy. Podczas spaceru dzieci i dorośli chętnie rozpoznawali głosy ptaków i gatunki mijanych drzew i krzewów. Przy kilkusetletnim pomnikowym dębie bezszypułkowym poruszono tematy ochrony przyrody oraz gospodarczego i społecznego znaczenia lasów.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się wizyta w parku maszynowym, gdzie można było z bliska zobaczyć jak wyglądają na co dzień wykorzystywane do pracy w lesie maszyny, takie jak harwester, czy forwarder.

W drodze powrotnej natknęliśmy się na "nieco" tajemniczy kamienny słupek, którego górna część pomalowana była na biało, natomiast na bokach umieszczone były czarne numery. Część z uczestników doskonale wiedziała, że to właśnie dzięki niemu odczytamy numer oddziału leśnego i szybko odnajdziemy się, w którym miejscu w lesie jesteśmy.

Spacer zakończono zwiedzaniem szkółki leśnej, czyli miejsca gdzie las bierze swój początek. Zaprezentowano wszystkim jak wyglądają nasiona i szyszki poszczególnych drzew, a następnie pokazano sadzonki, które z nich wyrosły i w przyszłości posadzone zostaną na uprawie leśnej.

Po spacerze odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, a uczestnicy wyrazili chęć kolejnych spotkań na łonie natury.


Tekst: Piotr Skwarna
Zdjęcia: Diana Skwarna