Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne porządki i akcja sadzenia lasu pod hasłem „Las - przedszkolne dobro”

Zmiany klimatyczne pozwalają nam w tym roku powitać wiosnę w lesie wyjątkowo wcześnie, jeszcze przed jej kalendarzowym rozpoczęciem.

Klub Gaja, lokalne władze samorządowe, przedszkolaki wraz z rodzicami, nauczycielami oraz przedstawicielami Policja i OSP w Bierzwniku wspólnie z leśnikami, w środę 04.03.2020 roku, posadzili nowy las, zbudowali domki dla owadów i budki na wiosenne lęgi ptaków, a także wzięli udział w konferencji „Skutki globalnego ocieplenia”.

Środową akcję rozpoczęto już o godzinie 8.00 w bierzwnickim przedszkolu, gdzie grupa leśników wraz z zaproszonym Klubem Gaja z Wilkowic pod przewodnictwem Prezesa Jacka Bożka, wspólnie z najmłodszymi dziećmi budowała schronienia dla owadów, które zwabią te pożyteczne stworzenia do naszch lasów, łąk i ogrodów, a także pozwolą im przetrwać okresy chłodów. Do budowy tych niecodziennych konstrukcji aktywnie przyłączyli się także rodzice dzieci.

Ponadto każdy  przedszkolak, w ramach warsztatów edukacyjnych, przygotował i ozdobił swoją budkę lęgową dla ptaków, którą po zakończeniu zajęć mógł zabrać i umieścić w ogrodzie, aby i tam, podobnie jak w lesie, można było usłyszeć ćwierkot bogatek, modraszek, czy muchołówek.

Najmłodsi wzięli aktywny udział w zajęciach, w których leśnicy przy pomocy gry „Labirynt wiedzy” zapoznali wszystkich z leśnymi domami oraz ich mieszkańcami. Omówiono ptasie i owadzie lokum oraz przybliżono pojęcia takie jak gawry i barłogi, nory, leśne kopce czy żeremia.

Równorzędnie z zajęciami w przedszkolu przeprowadzono akcję sadzenia „Las - przedszkolne dobro” na powierzchni przygotowanej przez nadleśnictwo, położonej na obrzeżach miejscowości Bierzwnik. Nadleśniczy Jan Rurek uroczyście przekazał działkę leśną i sadzonki drzew przedszkolakom, czego symbolem było wspólne przecięcie wstęgi. Miejscowy Leśniczy Piotr Rutkowski zaprezentował jak należy prawidłowo posadzić młode drzewka, a Nadleśniczy podczas przemowy podkreślał potrzebę ochrony roślin, w tym ekosystemów leśnych, które odgrywają ogromną rolę w ochronie klimatu.

Po takim przygotowaniu dzieci z grupy „Misiaków” i „Sówek”, w asyście rodziców i nauczycieli  oraz zaproszonych gości tj.: przedstawicieli Klubu Gaja, Wicestarosty Choszczeńskiego, Wójta i Radnych Gminy Bierzwnik, OSP i Policji w Bierzwniku, miejscowego GOPS-u, GOK-u i GBS Banku posadzili kilkaset dębów i lip. Po posadzeniu młodego lasu uczestnicy akcji mogli się ogrzać i posilić przy ognisku. Zaprezentowano także wszystkim działanie wozu patrolowo-gaśniczego Nadleśnictwa Bierzwnik.

Zwieńczeniem dnia była konferencja zorganizowana w Zespole Szkolno - Przedszkolnym im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku pt. „Skutki globalnego ocieplenia”, podczas której dzieci klas III przedstawiły inscenizację przyrodniczą, a Jacek Bożek z Klubu Gaja wygłosił prelekcję dotyczącą zmian klimatycznych. Osoby, które już od 2006 roku wspierają akcje „Święta Drzewa” organizowane na terenie Gminy Bierzwnik, zostały nagrodzone statuetkami „Drzewko życzliwości”.

Relację z tego wydarzenia, opracowaną przez Telewizję E-CHO z Choszczna, można zobaczyć poniżej.

Tekst: Piotr Skwarna

Zdjęcia: Angelika Kruszczak-Jesionowska, Sandra Gustowska, Piotr Skwarna