Lista aktualności Lista aktualności

Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2019 przyznane!

W tegorocznej edycji statuetkę Czarodziejskiego Drzewa wywalczyło Przedszkole w ZSP im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku. Jest to wynik różnorodnych działań wokół drzew. Leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik jak co roku chętnie włączali się we wszystkie te akcje, czego wynikiem jest otrzymane z rąk Prezesa Klubu Gaja podziękowanie dla Nadleśnictwa Bierzwnik za wieloletnią współpracę.

W dniu 10 października 2019 roku w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyło się ogólnopolskie podsumowanie 16 edycji Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja. Wspólnie wybrała się na nią delegacja z Bierzwnika tj. przedstawiciele Nadleśnictwa Bierzwnik oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku.

W tym roku przewodnie hasło akcji to: „Każdy liść pochłania CO2”. Przypomina nam ono, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Tegoroczna akcja miała przede wszystkim zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne. Najbardziej aktywnym uczestnikom programu Klub Gaja co roku przyznaje nagrody Czarodziejskiego Drzewa.

W tegorocznej edycji statuetkę Czarodziejskiego Drzewa wywalczyło Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku. Pracownicy Nadleśnictwa Bierzwnik, wspierający wszelkie inicjatywy dotyczące sadzenia drzew i ochrony środowiska odebrali z rąk Prezesa Klubu Gaja podziękowanie  dla Nadleśnictwa za wieloletnią współpracę w ramach Święta Drzewa Klubu Gaja.

Jednocześnie zapewniliśmy Prezesa Klubu Gaja, że w dalszym ciągu planujemy wspierać tego typu akcje. Uważamy, że drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyną globalnego ocieplenia.

W ramach akcji odbyło się także wspólne sadzenie drzew owocowych w zagrodzie dla kóz.

Pod koniec akcji zaprosiliśmy przedstawicieli Klubu Gaja do lasów Nadleśnictwa Bierzwnik, aby już w przyszłym roku wspólnie z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku, Klubem Gaja i leśnikami przeprowadzić jedną z kolejnych akcji wspólnego sadzenia drzew.

Tekst: Piotr Skwarna

Zdjęcia: ZSP im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku