Lista aktualności Lista aktualności

Wprowadzenie jarzębu brekinii na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik

W ramach regionalnego programu ochrony i restytucji prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie, Nadleśnictwo Bierzwnik posadziło na swoim terenie 2000 szt. sadzonek jarzębu brekinii (Sorbus torminalis).

      Jarząb brekinia, zwany również „brzękiem” (ze względu na odgłos jaki wydają na wietrze jego sztywne liście) jest największym z jarzębów spotykanych w Polsce. Osiąga około 20-25 metrów wysokości i około 65 cm pierśnicy (średnica pnia na wysokości 130 cm). Korona z rozłożystymi konarami, ugałęzienie stosunkowo luźne. Kora u młodych osobników jest gładka, brunatna z białymi kropkami, z wiekiem staje się spękana. W Polsce należy do najrzadziej spotykanych rodzimych drzew leśnych, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i został wpisany na listę gatunków objętych ochroną ścisłą. W przeszłości występował stosunkowo licznie w lasach grądowych waz z gatunkami takimi jak grab, dąb i lipa. Ze względu na dekoracyjny charakter drewna, brekinia używana była w meblarstwie i tokarstwie, jednak w ciągu ostatnich dwóch wieków gatunek ten był sukcesywnie wycinany i nie sadzony ponownie na terenach leśnych, gdzie zastępowano go monokulturami iglastymi. Brekinia wymaga gleb żyznych i głębokich, unika stanowisk podmokłych oraz suchych piasków. Jest gatunkiem światłolubnym, nie znoszącym pełnego ocienienia. W Polsce osiąga wschodnią i północną granicę zasięgu.

      Brzęk jest objęty w Polsce ochroną gatunkową od roku 1946 i doświadczenia wykazały, że w jego przypadku najlepiej sprawdza się ochrona czynna. Dlatego między innymi na terenach kilku Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych powstały programy restytucji tego rzadkiego i cennego gatunku. Programy te zakładają wprowadzanie jarzębu brekinii na terenach Lasów Państwowych na siedliska najbardziej dla niego odpowiednich. Wnioski nadleśnictw są weryfikowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i w przypadku braku przeciwskazań wnioskujący dostaję oficjalną zgodę na wprowadzenie gatunku chronionego do środowiska. Dzięki temu wszystkie nowo powstałe stanowiska są zaewidencjonowane oraz na bieżąco monitorowane. W razie wystąpienia niepokojących objawów dotyczących stanu zdrowotnego drzew, mogą zostać podjęte odpowiednie działania pozwalające na utrzymanie uprawy w dobrej kondycji.

     Nadleśnictwo Bierzwnik posadziło w bieżącym roku brzęka na trzech stanowiskach, w łącznej ilości 2 tysięcy sztuk, a regionalny program ochrony i restytucji jarzębu brekini na terenie RDLP w Szczecinie zakłada posadzenie do 2030 roku przynajmniej 42,4 tys. sztuk sadzonek w lasach 19 nadleśnictw.

      Pełni optymizmu spoglądamy w przyszłość i trzymamy kciuki za nasze bierzwnickie brekinie.

Tekst: Marcin Żołna

Foto: Piotr Skwarna