Asset Publisher
Zasoby leśne
Jakie lasy posiada Nadleśnictwo Bierzwnik?
Jakie lasy posiada Nadleśnictwo Bierzwnik?
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny.
Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m sześc./ha.
Udział siedlisk leśnych
- 66 proc. – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerku
- 33 proc. – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
- 1 proc. – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
- 76,4 proc. – sosna, modrzew
- 1,6 proc. – świerk
- 6,2 proc. – dąb, klon, jawor, wiąz, jesion
- 4,5 proc. – brzoza, akacja
- 6,7 proc. – buk
- 1 proc. – jodła, daglezja
- 3 proc. – pozostałe
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
- 16 proc. – I klasa
- 21 proc. – II klasa
- 19 proc. – III klasa
- 20 proc. – IV klasa
- 12 proc. – V klasa
- 12 proc. – VI klasa i starsze
Przeciętna zasobność drzewostanów
- Jodła – 312 m sześc./ha
- Sosna – 275 m sześc./ha
- Modrzew – 225 m sześc./ha
- Świerk – 152 m sześc./ha
W Nadleśnictwie Bierzwnik odnowienia obejmują rocznie ok. 180 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych – z każdym rokiem zalesiają oni coraz większe tereny.
· Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanuw roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
· Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.
· Corocznie Nadleśnictwo Bierzwnik pielęgnuje gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
· Czyszczenia wykonujemy corocznie na obszarze ok. 130 ha natomiast trzebieże na ok. 1100 ha.
· Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
· Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.