Wydawca treści
Rezerwaty przyrody Nadleśnictwa Bierzwnik
Ścisła ochrona unikatowych miejsc, których bogactwo i wyjątkowość są warte zachowania, odbywa się w rezerwatach.
Rezerwat przyrody
to obszar obejmujący zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt, elementy przyrody nieożywionej, mające istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych lub krajobrazowych.
Wszelkie zabiegi wykonywane w rezerwacie ustalane są z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody.
Na terenie Nadleśnictwa Bierzwnik znajdują się 4 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 30,29ha.
Są to:
Rezerwat "Wyspa na jeziorze Bierzwnik"
Istnieje od 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 1,13ha, położony jest w Leśnictwie Górzno i obejmuje całą wyspę na Jeziorze Bierzwnik.
Jest rezerwatem częściowym, utworzonym dla zachowania stanowiska kłoci wiechowatej oraz zespołów roślinnych takich jak Grąd środkowopolski (Galio-Carpinetum betuli) oraz Pomorskiego lasu bukowo- dębowego (Fago-Quercetum petraeae).
Do ciekawszych gatunków flory w rezerwacie należą: rutewka orlikolitna, koniczyna dwukłosowa, przylaszczka, konwalia majowa, ciemiężyk białokwiatowy.
Na wyspie znajdują schronienie takie gatunki zwierząt jak: rybołów, gągoł, perkoz dwuczuby a także - licznie występujące na całym terenie Nadleśnictwa Bierzwnik - bobry.
Rezerwat "Łasko"
Istnieje od 1964 roku. Jego powierzchnia wynosi 16,95ha.
Znajduje się w Leśnictwie Łasko i obejmuje swym obszarem wyspę śródleśnego jeziora Wielkie Wyrwy.
Jest rezerwatem częściowym utworzonym w celu zachowania największej na Pomorzu kolonii lęgowych czapli siwej - której jednak już od 20 lat się nie obserwuje na tym terenie.
Na wyspie znajduje się starodrzew bukowo - sosnowy w wieku 160 lat.
Rezerwat "Źródlisko skrzypowe"
Istnieje od 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 1,05ha.
Jest rezerwatem częściowym położonym w Leśnictwie Jerychowo, utworzonym w celu zachowania stanowiska skrzypu olbrzymiego oraz doliny rzeki Kaczynki.
Rezerwat porasta Łęg jesionowo - olszowy (Fraxino-Alnetum) okresowo zalewany drzewostan, w którym oprócz skrzypu olbrzymiego można znaleść także stanowisko kokoryczy wątłej.
Rezerwat "Torfowisko Konotop"
Jest to najnowszy rezerwat - istnieje od 2007 roku. Jego całkowita powierzchnia wynosi 52,08ha, z tego 11,16ha położony jest w Leśnictwie Wygon. Pozostała część rezerwatu jest położona w Nadleśnictwie Drawno.
Rezerwat częściowy utworzony został dla zachowania cennych przyrodniczo i najlepiej zachowanych torfowisk Pomorza Zachodniego.
Na pojeziernym torfowisku o naturalnej sekwencji zbiorowisk roślinnych występują zagrożone i wymierające w skali kraju i regionu gatunki flory oraz fauny.
Zespoły roślinne występujące w rezerwacie to: Sphagnosquarrosi-alnetum, Vaccinio uliginosi- Pinetum, Sphagnetum magellanici.
Do cenniejszych gatunków należą: trzy gatunki rosiczek, turzyca strunowa, przygiełka biała, kruszczyk błotny, żurawina drobnoowocowa, kłoć wiechowata, modrzewnica zwyczajna, bażyna czarna, bagnica torfowa, skrzyp pstry, jeżogłówka najmniejsza, turzyca bagienna.
Są to gatunki ściśle związane z biotopem torfowisk, dlatego tak ważne jest utrzymanie tego obszaru w naturalnym stanie i ochrona przed osuszaniem terenu.
Na torfowisku spotkać można rzadkiego brodźca samotnego, żurawie oraz żmiję zygzakowatą.